Bakım

Dövme ve Piercing Bakımı

Dövme & Piercing işleminizin yapımı kadar önemli bir aşama ise bakım aşamasıdır . Sağlıklı bir iyileşme süreci için bakım aşamalarının düzenli olarak takibinin yapılması ve uygulanması gerekir. Bu aşamaları en doğru şekilde uygulamak için aşağıdaki bakım videolarımıza göz atabilirsiniz .

Dövme Bakımı

Stüdyomuzdan çıktığınız anda dövmenizin üzerinde bir koruma bandı ya da streç sargı bulunur. Streç sargı ise bu sargıyı birkaç saat sonra çıkartabilirsiniz. Koruma bandı yapıştırıldı ise bantın kendisi vücuttan ayrılasıya kadar (ortalama 1-2 gün) bir baskı veya temas halinde olmayın. Sargı çıkmaya başlar ise yavaş bir şekilde dövmenize dikkat ederek çıkartabilirsiniz . Sargıyı çıkardığınız anda dövmeden biraz kan ve fazla mürekkebin aktığını gözlemleyebilirsiniz. Bu doğal bir durumdur, endişelenmeniz gerekmez. Ayrıca biraz dövme yapılan alanda kızarıklık, şişkinlik ve ağrı olabilir, dokunduğunuzda sıcaklık hissedebilirsiniz. Ellerinizin temiz olmasına dikkat ederek dövmenin olduğu bölgeyi ılık sabunlu su (activex) ile yıkayıp temiz bir bezle tampon yaparak kurulayın. Ardından Bomonti Art Studio’ dan aldığınız dövme bakım kremini şeffaf hale gelecek şekilde dövmenize yedirin,  yapıldığı alanı mümkün olduğunca açık tutmaya gayret edin.

Cilt dokusu iyileştikçe dövmenin rengi daha mat bir görünüm almaya ve kabuklanmaya başlar. Dövmenin bulunduğu alanı günde bir iki kez yıkayıp temizleyin ve ardından dövme bakımı için krem uygulayın. İlk günlerde dövmeyi yıkadığınızda bir miktar mürekkebin aktığını görebilirsiniz ancak bu fazla mürekkeptir. Dövmenin görünümünü olumsuz şekilde etkilemeyecektir.

Bu aşamada ciltte ilk günlerde meydana gelen kızarıklık azalır ve dövmenin üzerinde hafif bir kabuklanma meydana gelir. Kabukları soymaktan kaçının aksi halde yara izine neden olabilirsiniz. Dövmeyi günde bir iki kez yıkamaya devam edin ve yoğun bir nemlendirici kullanın.

Dövme işleminin ikinci haftasında dövme üzerindeki kabuklar sertleşir ve pul pul dökülmeye başlar. Kabukların doğal bir şekilde dökülmesine izin verin. Kendiniz kabukları çıkartmaktan kaçının. Aksi halde dövme mürekkebini de çıkarabilir ve yara izi kalmasına neden olabilirsiniz. Bu dönemde dövme bölgesinde kaşınma hissi artabilir. Yeni yapılan dövme bakımı için özel olarak üretilen nemlendiriciler kullanarak kaşıntı hissinin azalmasına yardımcı olabilirsiniz. Normalde dövme üzerinde kızarıklık ve şişliğin kaybolması gerekir. Eğer hala devam ediyorsa enfeksiyon riski ile karşı karşıya olabilirsiniz. Bu durumda mutlaka bize danışmalısınız.

Dövme işleminin 3. ve 4. haftası iyileşme aşamasının sonu olarak kabul edilir. Dövme üzerinde pullanma azalır. Ancak dövmenin bulunduğu alan kuru ve mat bir renge sahip olabilir. Cildinizi renkli dövme bakımı için uygun yoğun bir nemlendirici ile nemlendirmeye devam etmelisiniz. Bu dönemde cildin dış katmanlarının tamamen iyileşmiş olması beklenir. Ancak alt katmanları iyileşmesi 3-4 ayı bulabilir.

Piercing Bakımı

 

Piercing takıldıktan sonra, yara iyileşene kadar piercinge uygun bakım yapmak önemlidir. İşlem sonrası verilen bakım talimatlarına uyulmalı ve piercingin düzenli olarak temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi gerekmektedir. 

Alışveriş Sepetim
Sohbete başla
Merhaba !
Nasıl yardımcı olabilirim ?